TriCaster 40
   
TriCaster 8000
       
    Görüntü yapım teknolojisi, dünyaya yeni bir mesaj göndermeyi her yıl daha kolay ve daha yaygın hale getiriyor. NewTek 2005 yılında TriCaster adlı ürününü piyasaya sürdüğünden bu yana görüntü yapımcılarına daha da güçlü araçlar sunan modelleri piyasaya sürerek görüntü yapım teknolojisinin hızlı gelişiminde öncü oldu. Bu süreçte NewTek sanal stüdyolar, harici karakter jeneratör yazılımı, hızlı tekrar oynatım kontrolleri, kodek gelişmeleri ve diğer zenginleştirmeler ekleyerek TriCaster’ı güçlendirdi. Şirket aynı zamanda görüntü endüstrisinin yüksek tanımlıya doğru gidişine ayak uydurarak HD desteğini bütünleşik bir özellik haline getirdi.Tüm bu güçlü özelliklerle sanal girişlerin ve geliştirilmiş bindirme yeteneğinin eklenmesi, TriCaster 850 EXTREME’i NewTek’in “hepsi bir arada” tarzı yapım çözümleri arasında kişisel favorim haline getirdi. Şimdi de TriCaster 8000 için bu geçerli.NewTek NAB 2012’de şimdiye kadarki en güçlü yapım sistemini tanıttı. TriCaster 850 serisini temel alan NewTek, her yönden geliştirerek TriCaster 8000’i üretti.  
       
   
 
   
 

NewTek, TriCaster’ı güç merkezi haline getiren özelliklerin tümüne, sınırlı bir bütçeyle erişmek isteyenlere sunduğu çözümle, görüntü yapımcılık piyasasını bir kez daha sarsmaya girişti.

   
  TriCaster 8000 ile ilgili ilk fark ettiğim şeylerden biri, yenilenen kullanıcı arayüzü tasarımı oldu. Daha fazla kontrol var ama daha az karmaşık. Eski modellerden daha koyu bir arayüz.
   
  Seçeneklerin net göründüğü bir üst menü çubuğu var. Workspace menüsü ana arayüz ve çoklu görüntüleme monitörü için ayarlamalar yapmanıza olanak sağlıyor. Macros kısmı çok gerekli bir özellik ve kullanıcıya karmaşık diziler oluşturma ve bunları ön ayarlar olarak saklama imkanı veriyor. Bunlar klavyeye veya var olan denetim yüzeyine atanabiliyor. 
   
  Kullanıcılar, share menüsünde tüm sosyal medya sitelerini düzenliyorlar. TriCaster 8000, bir yayın devam ederken video parçalarını ve tek kare resimleri doğrudan bu sitelerde yayınlayabiliyor. Sosyal ağlarla haberleşme izleyici çekmek için günümüzün vazgeçilmez aracı. TriCaster 8000 bu özelliği taşıyan ve sorunsuz çalıştıran tek canlı prodüksiyon sistemi.
   
 
   
  TriCaster 8000 YouTube, Facebook, Twitter ve ağa bağlı herhangi bir FTP sitesine veya sürücüye medya göndermeyi destekliyor. Bu görüntü otomatik olarak web uyumlu bir görüntü formatına çevriliyor ve kuyruğa ekleniyor.
   
  Streaming menüsünde, kullanıcıların tüm sistem ayarlarını yapılandırmalarına izin veren, Web’i görmek için açılan bir pencere bulunmakta. Bu özellik program çıkışının geri dönüşünü görmek için çok faydalı. Çogu yaygın veri akış çözünürlükleri için hazır ayarlar mevcut veya 720p’ye kadar profiller oluşturmanız mümkün. 
   
  Grab menüsüyle kullanıcılar kamera girişlerinden ve programdan bir hareketsiz resim alabiliyorlar. Ardından bu görüntüleri daha sonra sosyal medya ağlarında yayınlamak üzere saklayabiliyorlar. 
   
  IsoCorder teknolojili Recording kısmı aynı anda sekiz ayrı kaynağı kaydetmeye izin veriyor. Dışarıdan dosyalar alırken bu kayıtlar başlıca her doğrusal olmayan kurgu (NLE) yazılımı ve medya paylaşım Web portalı ile kullanılabiliyor.
   
  Bu menü çubuğunun altında arayüzün izleme kısmı var. Kullanıcı TriCaster 8000 ile kaynakların yerleşimini kendi isteğine göre tasarlayabiliyor. Tampon bellek, ön izleme ve program miks efekt grupları, çeşitli çıkışlar ve kişisel görüntüler gibi daha fazla kaynağı gösterme imkanı da var. Tüm bu seçeneklere erişebilmek beni şımartıyor.
   
  Anahtarlama kısmının daha alt tarafında miks efekt gruplarına erişim sağlayan, aşağı doğru açılan bir menü var. Bu alt anahtarlayıcılar çok güçlü ve katmanlama için çok sayıda seçenek sunuyorlar.
   
  M/E’lerde de bindirmeler için keyer’lar var. Bu özellik, bir M/E’yi diğerinin içerisine yerleştirerek yeniden giriş için birçok olanak sağlıyor. Örneğin artık birçok monitörlü bir sanal stüdyo kullanarak istenen geçiş kesilip alınarak keyer’ları bu sanal monitörlerde kullanmak mümkün. Bu bindirme yetenekleri çok güçlü. Ayrıca her M/E ve preview/program bir tampon belleğe sahip. Medya oynatıcılardan veya bilgisayardan herhangi bir görüntü dosyası, istenen tampon belleğe gönderilebilir. İstenen tampon belleği de herhangi bir keyer’a gönderilebilir. Aynı zamanda tampon bellekler alfa kanallarını destekliyor.
   
  Veri yollarının ve geçiş T-Bar’larının yanında, bütün keyer’lar için önizlemeler (preview) var. Bu sayede hangi geçişin hengi keyer’da olduğunu hemen görmek mümkün. Kullanıcı arayüzünün anahtarlayıcı kısmının altında DDR, GFX ve Sound medya yürütücülerle ses mikseri kontrolleri var.
   
  Denetim Yüzeyi
   
  TriCaster 8000’in denetim yüzeyi, önceki çalışmalardan farklı bir görünüş ve hisse sahip. Parlak yüzeyin canlı renkleri, farklı işlevleri temsil ediyor. T-bar’lar da aydınlatmalı. Bu işlev ile kullanıcı TriCaster 8000’in sekiz M/E, keyer ve T-bar geçişlerinin farklı durumlarını görüntülemek için parlaklık ve değişik renkleri kullanabiliyor. Örneğin renkler, kullanıcıları hangi M/E üzerinde çalıştıklarıyla ilgili bilgilendirmede yardımcı oluyor. Renk değişiklikleri, kullanıcı arayüzünün M/E kısmı ile birlikte çalışıyor.
   
 
   
  Denetim yüzeyi ihtiyaç duyulan hemen her şeyin kontrolünü sağlıyor, fakat gereken bir kontrol burada yoksa NewTek kullanıcılara makro olarak oluşturma imkanı veriyor.
   
  Denetim yüzeyinin diğer bir dikkat çekici özelliği, görünümü. Panelin akrilik kaplaması yüzeye şık bir görünüm kazandırıyor. TriCaster logosu bile aydınlatmalı. Diğer NewTek denetim yüzeylerinden farklı olarak yeni model sadece bir USB bağlantısı değil, bir güç kaynağı gerektiriyor. Panelin genel görünümü eksiksiz, TriCaster 450 veya 850’den sonra 8000’i kullananlar hemen alışacaklar.
   
  Sanal Stüdyodaki Yenilikler
   
  Önceden olduğu gibi yine sanal stüdyolar var, ama artık sadece bir zoom işlevini değil, pan hareketini de destekliyorlar. Tri- Caster 850’de canlandırmalı zoom için dört önayar vardı, yeni modelde ise sekiz. Bir nesnenin üzerine video yerleştirmek için, gerçek zamanlı tracking (takip) özelliği mevcut. Sunucu, tanımlanan üstbağ (hotspot) sayesinde, özel işaretlerle, yayını etkileyen makroları çalıştırabiliyor. Böylece sunucu, yapım sürecinin de bir parçası haline geliyor. Bu etkinliklerin otomatikleştirilmesi, yapıma daha üst düzey bir hava katıyor.
   
 
   
 
   
 

Daha Fazla Giriş

   
  TriCaster 8000, Blackmagic Design Videohub yönlendiricileri üzerinden, harici yönlendirici denetimini destekliyor. Bu imkan sayesinde artık, yapım gereksinimlerinize uygun ölçeklendirme yapmanız mümkün. Bu özellikle yayın sırasında daha fazla kamera veya diğer kaynaklar yerleştirmek gerektiğinde yararlı bir özellik. Artık sadece sekiz harici girişle sınırlı değilsiniz.
   
  Benim gibi birçok kullanıcının tercih ettiği 40x40 Videohub yönlendirici, kaynakları bir ana anahtarlama masasına, yedek anahtarlama sistemine, NewTek 3Play aygıtına ve diğer kaydedicilere yönlendirmek için yeterli kapasiteye sahip. Golf turnuvası gibi büyük etkinlikler söz konusu ise tüm kamera sinyalleri bulundukları yerlerden birden fazla Tricaster’a merkezi olarak yönlendirilebilir ve yayın için bir ana denetim TriCaster’ına bağlanabilir.Bu sayede mühendisler ve kullanıcılar rahat çalışmak için gereken hız ve esnekliği elde edebiliyorlar. Bunu mekan video prodüksiyonları için de yararlı görüyorum.
   
 
   
 

Daha Fazla Çıkış

   
  TriCaster 8000’in arkasında çok sayıda görüntü çıkışı var. Kullanıcı arayüzündeki program çıkış penceresinin altında bulunan vites sembolüne tıklanarak menüye kolayca erişilebiliyor. Buradan, aşağı açılan menüler çeşitli çıkışlara erişim sağlıyor. Temel olarak buradaki iki ana çıkışa kameralar, medya yürütücüler, tampon bellekleri ve M/E’ler atanabiliyor.
   
  Sonraki gösterim çıkışlarında kaynak seçenekleri (minus M/E’ler) ve bir veya iki adet izlemeli çıkış var. Bir ağ çıkışı ile kullanıcılar başka bir TriCaster’a ses ve görüntü gönderebiliyorlar. Son olarak kaynakları çıkışa vermek için bir veri akış çıkışı var. Bu sayede anahtarlayıcısı yapılandırırken bir grafiği yayınlamak kolaylaşıyor.
   
  Tüm çıkışlar ses kaynağı opsiyonlarını destekliyor. Ana (master) program çıkışı, yardımcı (aux) çıkış, kaynak girişi ve renkli ses gruplandırma bulunuyor. Burada çok sayıda seçenek var. Çeşitli sunumlar için grafikli, metinli ekranlar kurmak kolaylaşıyor. Spor uygulamalarında kullanıcılar oyun kameralı bir çıkış yapılandırabiliyorlar. Bir M/E üzerinde saati kırpılmış bir kaynak gruplandırma yapıp görevlilerin ana geçişi etkilemeden gözden geçirmeleri için bir 3Play sistemine gönderilmeleri mümkün. Bütün bunlar için sekiz adet çıkış bulunuyor.
   
  TriCaster 8000 sekiz adet dahili kaydediciye sahip ve 1080p formatında 200 saat kayıt yapabiliyor. Tricaster 850 gibi bu modelin de çıkarılabilen medya sürücüleri var.
   
  Geçişler için 45 efekt kanalı mevcut. Herbir efekt kanalı kaynağın boyutu ve konumu ile değişiklikler yapılmasına izin veriyor. Yeni TransWarp efektleri, kişiselleştirme için daha da fazla seçenek veriyor. Önceden olduğu gibi kullanıcılar After Effects’de veya kendi istedikleri 3D modelleme yazılımında kendi markalı geçişlerini oluşturabiliyorlar ve bunları yapımda kullanmak için Animation Store Creator uygulamasında dönüştürebiliyorlar.
   
  TriCaster 8000 üzerinde çalışan bu programın farklı bir versiyonunu kendi bilgisayarınıza kurmanız mümkün. Bu sayede TriCaster 8000 ile yayınlarınıza devam ederken, bir taraftan da kendi bilgisayarınız da geçiş efektlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
   
  Daha Fazla Kontrol
   
  TriCaster 8000’in bütünleşik ses mikseri TriCaster 850’ninkine benziyor. Dahili sıkıştırma ve EQ var. Bir iPad uygulaması veya Avid Artist serisi kontrol paneli yoluyla denetlenebiliyor. Böylece başka bir kullanıcı denetime katılabiliyor ve asıl operatör kullakullanıcı arayüzündeki ses mikserine bakmak zorunda kalmıyor. Ben Avid Artist denetim panelini kullandım ve bu yüzey yoluyla NewTek’in ses mikseri denetim uygulamasından etkilendim. Tüm ayarlar bu panelden denetlenebiliyor. Ekranda VU metreleri bile var.
   
 
   
  Farklı çalışma modları kullanıcılara her kanal için EQ ve denge denetimi sunuyor. Motorlu fader’ler boyunca panel kullanıcı arayüzünden geribildirim alıyor. Bu etkileyici. Kullanıcılar uzun zamandır fare kullanmak gerekmeden ses işlevleri üzerinde bu tarz bir denetim istiyorlardı. Bu iyi olmuş.
   
  NewTek önceki modellerdeki sanal girişleri Tricaster 8000’de miks efekt grupları haline getirdi. M/E’ler birden fazla anahtarlama sisteminin papatya zinciri biçiminde birleştirilmesi gibi. Tri- Caster 8000’de toplam sekiz tane var.
   
  M/E’lerin 2 farklı çalışma modu var: normal bir miks modu ve bir efekt modu. Miks modu anahtarlama sisteminin Preview/Program kısmı gibi çalışıyor. Efekt modu M/E’yi dört katman (A, B, C, D) heline getiriyor ve bu dört katmanın diğer keyer’lar gibi boyutu ve yeri değiştirilebiliyor, kırpılabiliyor.
   
 
   
  Farklı efektleri yüklemek kolay ve 3D dahil olmak üzere çeşitli seçenekler var. Her M/E’de de 4 keyer var. Böylece kullanıcı bir M/E’de komplike bir görünüm oluşturup hala kullanılmamış 7 M/E’ye sahip olabiliyor. Bu özellik daha önceki tüm TriCaster modellerinden farklı ve güçlü. Aslında TriCaster 8000’in üstesinden gelemeyeceği bir yapım senaryosu düşünmek zor. Örneğin TriCaster 8000 ile kullanıcı dört kişinin Skype ile katılacağı, ekranı dörde bölecek, tek M/E ile dört çeyreğe de görüntü sağlayacak bir sohbet programı hazırlayabilir.
   
  Spor yapım piyasasındakiler M/E gruplandırma sistemini kullanarak çok sayıda çıkış arasında anahtarlama, tek bir M/E’de tekrar oynatımlar gösterme, diğer bir M/E’de hareketli görüntü üzerinde grafik çizme, bir M/E’de ana programı diğer M/E’de gözden geçirme sinyalini bulundurma gibi yetenekleri beğenecekler.
   
  Şu ana kadar benim sevdiğim uygulama, tüm bu gücü M/E Preview özelliğiyle izlemek oldu. Böylece M/E’lerde neler olup bittiğini tam olarak görmek mümkün. Bu önizleme ona atanan M/E’yi izleme yeteneğine sahip. M/E Preview özelliğiyle kullanıcılar M/E gruplarının tümünde ileriyi görmenin gücüyle potansiyel hataları önleyebiliyorlar.
   
  Çalışma Alanı Seçenekleri
   
  TriCaster 8000 kullanıcılara ana denetim kullanıcı arayüzünün yanında çoklu görüntüleyiciyi de kişiselleştirme imkanı veriyor. M/E önizlemeleri, M/E çıkışları, tampon bellekleri ve çeşitli çıkışlar şeklindeki kaynakları görmek için şimdi hiç olmadığı kadar seçenek var. Bir müşteriye yapım sağlanırken, müşterinin logosunu ana veya çoklu görüntüleme monitörleri üzerine koymak mümkün. Bu monitör duvarlarına zarif ve şık bir görünüm kazandırıyor. Bu ayarlar hızla bulup kullanmak için saklanabilir ve makrolar ile de denetlenebilir.
   
 
   
  Tüm bu güç ve esneklikle hemen çalışmaya yapıma ayak uydurmaya hazır hale gelebiliyor. Şimdi sistemdeki makrolarla tuş vuvuruşlarını ve denetim yüzeyi buton basışlarını kaydetmek ve bir klavye kısayolunda saklamak veya denetim yüzeyinin kendisi üzerine eşleştirmek mümkün. Şipşak kaydı, istenen zamandaki panel ayar düzenini kaydetme imkanı veriyor.
   
  Yapım ne olursa, yaratıcılık kullanıcıyı nereye götürürse ve ne hızlı kurulum ayarı gerekirse gereksin, NewTek TriCaster 8000 göreve hazır. NewTek, TriCaster 8000 ile işleri daha ve en iyiye götürme yolundaki geleneğine devam ediyor.
   
 
       
Menu
Hakkımızda
 
 
 
 
 
Allright reserved 2014 © AGF Multimedia